מחבר המאמר: ד”ר אורי פלג

מומחה אף אוזן גרון וניתוחי ראש צואר

מנתח בכיר בתחום האף והסינוסים וגידולי ראש-צוואר

ילדים ומבוגרים


גושים מוצקים (שאינם סרטניים) וציסטות (חלל בעל מעטפת דקה המכיל נוזל או תוכן גבינתי) די נפוצים בפנים ובצוואר. חלקם מופיעים כבר לאחר הלידה (מולדים) וחלקם במהלך החיים (נרכשים).

הציסטות מתגלות לא אחת לאחר שמופיע בהן זיהום – מתבטא בכאב, נפיחות ואודם. במידה וזה קורה או שהציסטה מפריעה אסטטית ניתן להסירה בניתוח. הציסטות יכולות להיות פשוטות, שטחיות  – בצמוד לעור (ולכן קלות יחסית להוצאה), או מורכבות יותר (עם חיבור ע”י צינור ללוע או לעור) ובעומק הצוואר. באחרונות הניתוח מורכב יותר.

גושים מוצקים הינם לרוב גידולים, שבאופן כללי עלולים להיות שפירים או סרטניים (ממאירים). הם יכולים להיווצר מרקמות הצוואר השונות, כגון: שומן, שריר, עצב או כלי דם. כמו כן, מוצאם עשוי להיות מבלוטות בצוואר – כאלה יש 4 סוגים: בלוטות (קשריות) הלימפה, בלוטות הרוק, בלוטת התריס (המגן) ובלוטת יותרת התריס.

כל הופעה של גוש חדש (או נפיחות חדשה) בצוואר מחייבת בדיקה ואבחנה של מהות הגוש (מקור, שפיר/ממאיר). על אחת כמה וכמה אם הגוש / נפיחות גדלה הדרגתית או משתנה בצורה אחרת.

הבדיקה כוללת – בדיקה במרפאה ע”י מומחה בתחום, הדמייה (אחד מהבאים או שילוב – אולטראסאונד, CT, MRI  ועוד) וביופסיה (נטילת דגימה מהגוש באמצעות מחט או בשיטה אחרת).

במידה וכבר בוצעו בדיקות, חשוב להביא את התוצאה הכתובה ואת הדיסק של ההדמייה וכמובן תוצאת ביופסיה לביקור במרפאה.

בידה ולא נעשו בדיקות, הרופא המומחה ימליץ על הבירור הנדרש. עם קבלת התוצאות ניתן יהיה לדון על הטיפול.


הזכויות על מסמך זה ונוסחו שמורות לדר’ אורי פלג. המידע במסמך זה הינו כללי ומיועד להשלמת מידע למטופלים בלבד.

כל הכתוב במסמך זה אינו תחליף לייעוץ פרטני אצל רופא מומחה.


לקביעת תור התקשר ל-02-5852300 או לחץ להשארת פרטים