טיפול רגשי בילדים ונוער

בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לקשיים רגשיים שחווים ילדים ובני נוער, וגובר הצורך במתן מענה וטיפול בבעיות רגשיות ונפשיות. כיום יותר ויותר הורים נעזרים בנסיון ובתיווך של אנשי מקצוע מומחים, ביניהם פסיכותרפיסטיים ומטפלים שמתמחים בעבודה עם ילדים. בטיפול בילדים, עקב הקושי הוורבאלי שלהם לתמלל באופן בהיר את עולמם הפנימי, מסתייעים בטיפול בתיווך של אמצעי הבעה שונים ומגוונים, ביניהם משחק חופשי, יצירה בארגז חול, נגינה ועוד. לעיתים מוזמנים ההורים להיות חלק מהטיפול, ולהשתלב בשיח בתוך חדר הטיפולים (׳טיפול דיאדי׳).

חשוב לזכור כי על מנת שניתן יהיה להתחיל בטיפול רגשי לילדים, יש להכיל ולהרגיע עד כמה שניתן את הבושה והמבוכה הטבעיים שעלולים לעיתים לעלות מצד ההורה או מצד הילד. שיתוף פעולה בין ההורים והילדים ובין המטפל המיומן מוביל לצמיחה ולתוצאות אפקטיביות ביותר למטופל.

המטפל מנוסה באבחון קשיים רגשיים אצל ילדים, ונמצא תדיר בעמדה של למידת הצרכים הרגשיים והעכבות איתם מתמודד הילד. בתהליך של בניית אמון, למידה והיכרות הדדיים נרקמת הדרך הפנימית והאישית של המטופל אל עבר פתרונות יעילים, יצירתיים ומפתיעים. המטפל והילד מקיימים שורה של פעולות, אשר יכולות להתבצע כשיחות פשוטות, עבודה בעזרת כלים שונים (ציורים, כתיבה, שימוש בצעצועים, ארגז חול ועוד).

טיפול באמנות

טיפול באומנות הינו תחום חדש יחסית מטפלים ובעלי מקצוע רבים טוענים שהטיפול עוזר להביע באופן בלתי מילולי מחשבות, רגשות, בעיות והשקפות עולם. ועל-פי זו הטיפול באומנות מקל על התהליך בטיפול פסיכותרפי, והינו חלק ממנו.

בנוסף האומנות עצמה היא סוג של תהליך טיפולי בפני עצמו, מתוך אמונה כי עצם תהליך היצירה, המתבטא בציור, פיסול, צביעה, או תהליך יצירתי אחר הינו בעל סגולות תרפויטיות.

בפועל, בעזרת האומנות ניתן להביע את מה שאי אפשר במילים, כך שלאחר שהתכנים עובדו בצורה אומנותית ניתן לשלב טיפול מילולי. דרך האומנות המטופלים מצליחים לעיתים להביע את עצמם מהר יותר מאשר בצורה מילולית, ולכן ניתן להשתמש בכלי זה כאשר רוצים לפתור בעיות באופן מהיר, או כאשר נדרשת התערבות מהירה. הטיפול מאפשר להתמודד עם טראומות, לפתור קונפליקטים ובעיות ולהעשיר את חיי היום יום.

טיפול בארגז חול

“המשחק בחול” (Sandplay Therapy) הוא טכניקת טיפול לא-ורבלית, לא רציונלית, אשר מגיעה לרמה הפרה- ורבלית של הנפש. בצורה  טיפולית זו, הפציינטים (ילדים ומבוגרים) יוצרים סצינות או תמונות תלת-מימדיות בארגז חול בעל גודל מוגדר, כאשר הם משתמשים בחול, מים ומספר רב של דמויות ואובייקטים מיניאטוריים הלקוחים מהמציאות ומהדמיון.

כיום יותר ויותר מטפלים משתמשים “במשחק בחול” בטיפולים בילדים, מתבגרים ומבוגרים, כעיקר התרפיה או כטכניקת עזר לגישות הטיפוליות הוורבליות “הקונבנציונליות”. המחקרים, הנסיון הקליני המצטבר והדיווחים השונים על שיטת המשחק בחול, מציינים מספר יתרונות בשימוש בטכניקה זו. תכונה הבולטת של טיפול במשחק בחול היא האוניברסליות שלו (מתאים למטופלים ללא הבדלי מין, גיל, רקע אישי או תרבותי).

בהיותו חופשי ממגבלות של שפה, פתוח המשחק בחול למטופלים בכל גיל. טיפול מילולי דורש בסיס שפתי ניכר אפילו באנליזה של ילד, ובאנליזה של אדם מבוגר יש לקחת בחשבון רקע תרבותי, חברתי, פוליטי ודתי בקשר לסיטואציה האנליטית. המשחק בחול חופשי ממגבלות אלו.

 


לקביעת תור התקשר ל-02-5852300 או לחץ להשארת פרטים


עוד במרפאתנו –

מבדקי מוקסו (אבחון קשב ממוחשב)

אבחון הפרעות קשב ADHD

אבחון פסיכיאטרי